Haber

Biden: “Çarşamba günü Çin ‘casus’ balonunun düşürülmesi emrini verdim”

ABD Başkanı Joe Biden, “Çin balonuyla ilgili bilgi aldığımda Pentagon’a Çarşamba günü balonu bir an önce indirmesi talimatını verdim” dedi.

ABD Lideri Joe Biden, dün ABD semalarında görülmesi üzerine ABD’nin düşürdüğü Çin istihbarat balonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden, balonun düşürülmesi emrini çarşamba günü verdiğini söyledi. “Balonla ilgili bilgi alınca çarşamba günü Pentagon’a balonu bir an önce indirmesi talimatını verdim. Pentagon balon anakaranın üzerindeyken kimseye zarar vermemek için en uygun zamanı bekledi. Düşürmek için doğru zaman gelmişti. Balon, “Balonların 12 kilometrelik karasuları bitimi içinde olduğuna karar verildi” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çin’in ABD semalarındaki “casus balonunun” indirilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Başkan Biden’ın talimatıyla ABD Kuzey Komutanlığı’na bağlı ABD savaş uçağı yüksekten fırlattı. ABD’nin Güney Karolina kıyıları açıklarında Çin Halk Cumhuriyeti’nin irtifa gözetleme balonu. “ABD Ordusu komutanları, balonun büyüklüğü, irtifası ve gözetleme kapasitesi nedeniyle karada iken düşürülmesinin ‘gereksiz bir risk’ oluşturacağına karar verdiler. balonu güvenli bir şekilde indirmek için seçenekler geliştirdi. Balon uçuşu, Kanada hükümetinin tam desteği ve uyumu ile gerçekleştirildi.”

ABD ile Çin arasında ‘casus balonu’ krizi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’e ait yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD’nin üzerinde olduğunu ve balonun takip edildiğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, balonun bir Çin sivil uçağı olduğu ve meteorolojik araştırmalarda kullanıldığı belirtilirken, Çin uçağının batılı rüzgarlar ve sınırlı kontrol imkanları nedeniyle rotasından çıktığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, balon sorunu nedeniyle Çin ziyaretini erteledi. – WASHINGTON

kursunluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu