Ekonomi

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde deneme üretimi başladı

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunan ve yüzyılın felaketinden sonra hasar gören Türkiye’nin en büyük termik santrali ünvanına sahip Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde deneme üretimine başlandı.

Toplam 1.440 megavat kurulu gücüyle Türkiye’nin elektrik ihtiyacının karşılanmasında değerli bir paya sahip olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali, 6 Şubat’ta Elbistan merkezli depremde hasar gördü. Kömür besleme sistemleri, buhar, gaz-hava hatları, dev santralin sıcak gaz kanalları, kül ve kömür filtreleri, trafoları, pompaları ve vanaları hasar gördü. Fabrikada üretim geçici olarak durduruldu.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin yeniden devreye alınması için EÜAŞ’a teknik eleman görevlendirildi. Santraldeki çalışanların da yardımıyla 4 üniteli santralin 2. ünitesinin teknik donanımı onarıldı. 360 megavatlık heyet güç ünitesinde gerekli incelemelerin ardından test üretimine başlandı. Depremden 85 gün sonra elektrik üretmeye başlayan ünitenin test aşamasında herhangi bir sorun yaşamadığı bildirildi.

Diğer 3 ünitede de çalışmaların devam ettiği ve en kısa sürede tamamlanarak devreye alınmasının planlandığı öğrenildi. – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu